Starteri tegemine pärmi elustamiseks või kõrge algvirdetihedusega õlle kääritamiseks

Starterit kasutatakse kui on vaja pärmi kasvatada enne virdesse lisamist, et kasvatada elujõulisi pärmirakke, mis kindlustavad hea käärimise. Selle jaoks võib olla mitmeid põhjuseid, näiteks pärmi aegumine, kõrge algvirdetihedus, rohkem virret kui tavaliselt jne.

Starteri jaoks on vajalik vesi, linnaseekstrakt (või lahja virre) ja väike anum (nt purk).

Antud juhul toon näite ühe vedelpärmi aktiivsete pärmirakkude kasvatamise jaoks vajalikest kogustest ning töövõtetest.

Kõigepealt võtta 1l vett ning ajada see potis keema. Seejärel lisada 100g kuiva linnaseekstrakti ning keeta 10min. See tagab piisava steriliseerimise. Seejärel tuleb virre maha jahutada toatemperatuurile, nt tõsta pott külma veega (või jääga) täidetud kraanikaussi.

Kui virre on jahtunud, valada kogu sisu ümber puhtasse ja steriilsesse purki. Vedelpärmi pudel võiks olla juba eelnevalt toatemperatuurile jõudnud. Pärm läbi loksutada ning valada purki. Kaane asemel kasutada puhast fooliumitükki, mis katab korralikult terve purgipealse, ent jätab võimaluse CO2 väljuda.

Virre koos pärmiga läbi loksutada või keerutada, et piisavalt hapnikku oleks lahustunud. Hapniku olemasolu on vajalik pärmi kasvatamiseks, ilma hapnikuta hakkab pärm tootma alkoholi, mida starteris tegelikult vaja ei ole. Starter võiks käärida 12-18h, aegajalt tasub seda loksutada või keerutada, et lisada rohkem hapnikku virdesse.

Isegi kui silmaga tundub, et mingit aktiivset käärimist ei toimu, siis enamasti see ei ole nii. Pärast käärimist on näha, et pärm settib põhja valge kihina.

Starterit on võimalik säilitada mingi aja külmkapis fooliumi all, kuid siis peab hoolitsema selle eest, et muud bakterid ligi ei pääse. Kui starter läheb kasutusse järgmine päev, siis hoida teda terve aja toatemperatuuril. Enne kasutamist valada pealt ära umbes 80% läbipaistvast vedelikust. Seejärel keerutada põhjast kogu pärm ülesse ning lisada juba õigesse virdesse.

1l vee kohta 100g kuiva linnaseekstrakti annab algvirdetiheduseks umbkaudu 1,040. Lahja virre sobib starteri jaoks paremini, sest alkohol võib suuremates kogustes muutuda pärmi enda jaoks toksiliseks ning tappa elujõulisi rakke. Kui kuiva linnaseekstrakti ei ole, võib selle jaoks kasutada mõne teise õlle virret, vedelat maltoosat vms. Tasub silmas pidada, et starter võiks olla suhteliselt neutraalse maitsega, minimaalse humalaga ning ideaalis tegelikult õllevirdele sarnaste suhkrutega.